دانلود بیوگرافی استاد جلیل شهناز(به صورت تصویری) | بلاگ

دانلود بیوگرافی استاد جلیل شهناز(به صورت تصویری)

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

بیوگرافی استاد جلیل شهناز(به صورت تصویری)

 

زنده‌ یاد شهناز متولد سال ۱۳۰۰ در اصفهان بود. پدرش شعبان خان علاقه وافری به موسیقی اصیل ایرانی داشت و به همین دلیل منزلش محل آمد و شد هنرمندان زمان خود بود.

شهناز از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را در نزد عبدالحسین شهنازی و برادر بزرگ خود حسین شهناز که به خوبی ساز می‌نواخت، آغاز کرد.

پشتکار زیاد و استعداد شگرف جلیل به حدی بود که در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شد و در همان سنین جوانی به تهران آمد و فعالیت خود را با تکنوازی در رادیو و اجرا در ارکسترهای مختلف این رسانه ادامه داد و پس از مدتی کوتاه با همکاری در «گل‌ها» فعالیت هنری خود را ادامه داد.

استاد شهناز با سفر به تهران و اقامت به عنوان کارمند افتخاری شهرداری شد. این زمان مصادف بود با پخش برنامه‌های تخصصی موسیقی از رادیو و تلویزیون که جلیل شهناز از تکنوازان بی‌بدیل این دوران بود.

این نوازنده تار در طول زندگی هنری خود با هنرمندانی از جمله حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، ناصر افتتاح، جهانگیرملک، اسدالله ملک، حسن کسایی، محمد موسوی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمودی خوانساری، حسین خواجه امیری و محمدرضا شجریان همکاری داشت.

تکنوازی و دونوازی بهمراه تنبک در داخل و خارج از کشور، ضبط کاست‌های مختلف چه بصورت تکنوازی یا جواب آواز، کنسرت به همراه گروه استادان به سرپرستی استاد فرامرز پایور بخشی از زندگی هنری استاد شهناز را در این دوران تشکیل می‌دهد.

او در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در ۲۷ تیر همان سال مدرک درجه یک هنری برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به جلیل شهناز اهدا شد.

شجریان در سال ۱۳۸۷ گروهی را که با آن کار می‌کرد به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز نام گذاشت.

شهناز علاوه بر نواختن تار، که ساز اختصاصی او بود، به نواختن ویولون، سنتور و تمبک نیز آشنایی  داشت.

بسیاری از بررگان عرصه موسیقی هنر زنده یاد شهناز را ستوده‌اند، از جمله استاد حسن کسائی که درباره او گفته است: «همه ساز می‌زنند و همه خوب ساز می‌زنند ولی قدرت نوازندگی و محفوظات و لحظات موسیقی که آقای شهناز می‌دانند و اجرا کرده‌اند، چیزی که در دست همگان باشد نیست. یعنی ردیف موسیقی ایران نیست.»

داریوش پیرنیاکان نیز جلیل شهناز را هنرمندی می‌داند که زاوایای بسیاری در سازش نهفته‌ و درباره او گفته است: «او علاوه براشراف کامل بر ردیف و رموز آن، ویژگی منحصر به فردی دیگری نیز داشت. جواب آوازهای شاهکار و بی نظیر، استفاده از تمام امکانات ساز، نواختن بسیاری از گوشه‌های مهجور، رعایت جمله‌بندی در نوازندگی از جمله ویژگی‌های نوازندگی جلیل شهناز است.»

پرویز یاحقی هم در جملات کوتاهی درباره او گفته: «شهناز دفتر تار را بست.»

مراسم تشییع پیکر مرحوم جلیل شهناز، استاد موسیقی ایران و نوازنده تار، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش کمیاب به نقل از فارس، جلیل شهناز، استاد تار و موسیقی ایران صبح امروز در بیمارستان آراد تهران درگذشت و پیکر این هنرمند روز چهارشنبه ساعت ۹ صبح از مقابل خانه هنرمندان تشییع می‌گردد.

جلیل شهناز از بیماری و کهولت سن رنج می‌برد و در سال‌های گذشته بار‌ها در بیمارستان بستری شد. این هنرمند گرانقدر موسیقی ایران صبح امروز در بیمارستان آراد تهران درگذشت.

پیکر جلیل شهناز، استاد موسیقی ایران روز چهارشنبه، ۲۹ خرداد، ساعت ۹ صبح از مقابل خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایرانشهر تشییع می‌شود .

هنوز محل خاکسپاری استاد شهناز مشخص نشده است که آیا به اصفهان منتقل می‌شود یا در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده خواهد شد.

جهت دانلود کلیپ روی تصویر زیر کلیک کنید.

منبع :باشگاه خبرنگاران

استاد شهناز,استاد جلیل شهناز,شهناز,بیوگرافی,استاد تارو سه تار,اساتید موسیقی,موسیقی سنتی,استاد کمانچه,کارهای استاد شهناز,مراسم تدفین استاد شهناز,...
نویسنده : فرزاد بازدید : 1484 تاريخ : چهارشنبه 29 خرداد 1392 ساعت: 18:52